„Machina Coelestis” - strona tytułowa dzieła astronoma Jana Heweliusza
W ujęciu perspektywicznym, na tle antycznych budowli scena z udziałem czterech astronomów skupionych wokół globusa Nieba. Przedstawione postacie to (od lewej): Hipparch, Ptolemeusz, Kopernik i Tycho Brahe. Na posadzce przy nogach Tycho Brahe instrumenty astronomiczne: sfera armilarna i sekstant. Po lewej stronie sceny, przy krawędzi przedstawienia obelisk zwieńczony gwiazdę, którego lico zdobią, ujęte w wieńce laurowe symboliczne przedstawienia idealnych przymiotów astronoma (od dołu): acutissimo (bystry intelekt), lynceo (dobry wzrok), indefesso (niestrudzoność), constantissimo (niezłomność) i śledczy (dociekliwość).
Ponad głowami astronomów alegoryczne przedstawienie pędzącego przez sklepienie niebieskie rydwanu powożonego przez Astronomię (w rydwanie) oraz Geometrię i Arytmetykę (trzymające lejce), do którego zaprzężone są zwierzęta z gwiezdnych konstelacji. W bliskości rydwanu inne postacie alegoryczne odnoszące się do gwiazdozbiorów.
Na pierwszym planie, wzdłuż dolnej krawędzi grafiki – na ozdobnym kartuszu tytuł dzieła: JOHANNIS HEVELII | MACHINA COELESTIS.
Poza granicą ryciny, u dołu sygnatury malarza i rytownika: "A. Boy delineavit" i "Falck sculpsit" [Adolf Boy (1612-1683) i Jeremiasz Falck (1609-1677)]
Dzieło Jana Heweliusza „Machinæ coelestis pars prior” ukazało się w wydawnictwie Szymona Reinigera w Gdańsku w 1673 roku.
kliknij tutaj, żeby przejść Leopoldina online
279 x 186 mm 248 x 153 mm (rycina)
The publication is publicly available without restrictions
Publikacja jest dostępna publicznie bez ograniczeń
Public Domain Mark 1.0
kliknij tutaj, żeby przejść
Znak domeny publicznej 1.0
kliknij tutaj, żeby przejść
Museum of the University of Wrocław
University of Wroclaw
Uniwersytet Wrocławski
Museum of the University of Wroclaw
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
https://glam.uni.wroc.pl/iiif/MUWR_MUWR_778_62544/manifest
2023-08-10
2021-06-08
12
12
https://muzeumcyfrowe.pl/publication/66417
Nazwa wydania | Data |
---|---|
„Machina Coelestis” - strona tytułowa dzieła astronoma Jana Heweliusza | 2023-08-10 |