Tytuł:

„Machina Coelestis” - strona tytułowa dzieła astronoma Jana Heweliusza

Opis:

W ujęciu perspektywicznym, na tle antycznych budowli scena z udziałem czterech astronomów skupionych wokół globusa Nieba. Przedstawione postacie to (od lewej): Hipparch, Ptolemeusz, Kopernik i Tycho Brahe. Na posadzce przy nogach Tycho Brahe instrumenty astronomiczne: sfera armilarna i sekstant. Po lewej stronie sceny, przy krawędzi przedstawienia obelisk zwieńczony gwiazdę, którego lico zdobią, ujęte w wieńce laurowe symboliczne przedstawienia idealnych przymiotów astronoma (od dołu): acutissimo (bystry intelekt), lynceo (dobry wzrok), indefesso (niestrudzoność), constantissimo (niezłomność) i śledczy (dociekliwość).
Ponad głowami astronomów alegoryczne przedstawienie pędzącego przez sklepienie niebieskie rydwanu powożonego przez Astronomię (w rydwanie) oraz Geometrię i Arytmetykę (trzymające lejce), do którego zaprzężone są zwierzęta z gwiezdnych konstelacji. W bliskości rydwanu inne postacie alegoryczne odnoszące się do gwiazdozbiorów.
Na pierwszym planie, wzdłuż dolnej krawędzi grafiki – na ozdobnym kartuszu tytuł dzieła: JOHANNIS HEVELII | MACHINA COELESTIS.
Poza granicą ryciny, u dołu sygnatury malarza i rytownika: "A. Boy delineavit" i "Falck sculpsit" [Adolf Boy (1612-1683) i Jeremiasz Falck (1609-1677)]
Dzieło Jana Heweliusza „Machinæ coelestis pars prior” ukazało się w wydawnictwie Szymona Reinigera w Gdańsku w 1673 roku.


Sponsor digitalizacji:

kliknij tutaj, żeby przejść   Leopoldina online

Surowiec/Materiał:

papier żeberkowany

Technika wykonania:

druk

Rozmiar:

279 x 186 mm   248 x 153 mm (rycina)

Źródło:

MUWr-778

Prawa dostępu:

Publikacja jest dostępna publicznie bez ograniczeń

Licencja:

Znak domeny publicznej 1.0   kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

Uniwersytet Wrocławski

Lokalizacja oryginału:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego