Tytuł:

Dzbanuszek na wino stowarzyszonych korporacji Corps Hasso-Nassovia Marburg i Corps Hildeso-Guestphalia Gӧttingen

Temat:

Guestphalia   Hasso-Nassovia   korporacje studenckie   naczynia korporacyjne

Opis:

Dzbanuszek ze szkła sodowego o pojemności 0,5 litra o stożkowym, mocno zwężającym się ku górze kształcie, z uchem oraz metalowym zwieńczeniem wylewu z pokrywką - w kształcie rycerskiego hełmu, typu garnczkowego z przyłbicą.
Na frontowej ściance, przeciwległej do ucha naczynia – dwa malowane naszkliwnie emalią kartusze herbowe z labrami dwóch skartelowanych korporacji studenckich Corps Hasso-Nassovia Marburg i Corps Hildeso-Guestphalia Gӧttingen.
Herb Corps Hasso-Nassovia – czteropolowy z centralnym cyrklem, zwieńczony koronowanym hełmem z pióropuszem w barwach: jasnozielona-biała-niebieska. Herb i Corps Hildeso-Guestphalia – czteropolowy z centralnym cyrklem, zwieńczony koronowanym hełmem z pióropuszem w barwach: jasnozielona-biała-czarna.
Nad oboma kartuszami, wspólnym łukiem napis: Hasso Nassoviam u. Hildeso Guestphalia seis Panier!
Pod każdym z kartuszy osobnymi łukami napisy: Virtuti semper corona | Fortuna iuvat andacem.
Po bokach ucha dwa napisy właścicielskie z korporacyjnymi oznaczeniami dystynkcyjnymi: z. fr. Erg. | Weihn. 18A 98. || O. Walther TAV!(F.M.) TH! (XXX) | s/l. Ebf. F. Klust TH! X

Korporacja Corps Hasso-Nassovia założona została 15 lipca 1839 roku przez studentów Uniwersytetu w Margurgu (Philipps Universitӓt Marburg) i zrzeszała mężczyzn - studentów i absolwentów tejże uczelni. Barwami korporacji są: jasna zieleń-biel-błękit ujęte w srebrne listwy; dewizą - łacińska maksyma Virtuti semper corona!.
Korporacja Corps Hildeso-Guestphalia założona została 10 czerwca 1854 roku przez studentów Uniwersytetu w Getyndze (Georg-August-Universitӓt Göttingen) i zrzeszała studentów i absolwentów tegoż Uniwersytetu. Barwami korporacji są: jasna zieleń-biel-czerń ujęte w srebrne listwy; dewizą - łacińska maksyma Fortuna iuvat audacem; zawołaniem: Gladius ultor noster! Pectus amico, cuspis hosti!

Sponsor digitalizacji:

Leopoldina online   kliknij tutaj, żeby przejść

Surowiec/Materiał:

szkło   emalia   metal

Technika wykonania:

wypalanie   malowanie   odlew   grawerowanie

Data utworzenia:

1898

Typ:

rzemiosło artystyczne

Rozmiar:

wys. 200 mm   ⌀ 102 mm

Źródło:

MUWr-317

Prawa dostępu:

Publikacja jest dostępna publicznie bez ograniczeń

Licencja:

Uznanie CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Przekazanie do Domeny Publicznej   kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

Uniwersytet Wrocławski

Lokalizacja oryginału:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego