Tytuł:

Kufel korporacji studenckiej Suevo-Borussia i Towarzystwa Śpiewaczego „Militärärztliche Stimmritze“ (Berlin)

Temat:

korporacje studenckie   naczynia korporacyjne   Suevo-Borussia

Opis:

Naczynie o pojemności 0,5 litra przeznaczone do picia piwa lub wina. Ma kształt cylindryczny wielokątny z uchwytem, spód w formie wklęsłej soczewki. Kufel wykonany ze szkła sodowego, od góry zamykany cynowo-porcelanową pokrywą przymocowaną do uchwytu. Pokrywa otwierana za pomocą pełnoplastycznej figurki koguta odlanej z cyny. Pokrywa lekko wypukła, wypełniona plakietą z białej porcelany dekorowaną malowanym naszkliwnie herbem z koroną rangową i labrami oraz zawołaniem „Honeste et hilare!” używanym przez korporację studencką Suevo-Borussia. Na tarczy herbowej barwy różowa-biała-różowa używane przez Towarzystwo Śpiewacze „Militärärztliche Stimmritze“, a w poszczególnych polach ikonografia używana przez korporację Suevo-Borussia: wizerunek koguta stojącego na kuli, motywy vanitas (czaszka i kości), płonące pochodnie i wieniec laurowy, Laska Eskulapa (Asklepiosa) na tle skrzyżowanych szpad oraz napis „HONESTE ET HILARE!”.
Pod herbem malowany naszkliwnie napis: „Camill Wolff s/m.l. Ca[…] Wichura z.fr.Er. W.S. 1878/79.”
Od wewnątrz na pokrywie malowany naszkliwnie napis: „Wer nicht singen, nicht trinken, nicht lieben kann, Den sieht der Bursch mit Verachtung an.”.

Korporacja studencka Suevo-Borussia i Towarzystwo Śpiewacze „Militärärztliche Stimmritze“ (z którego wywodzi się założona w 1907 roku korporacja studencka Franconia) powstały w latach 60. XIX wieku w Berlinie przy szkole lekarskiej dla chirurgów wojennych (Medicinisch-chirurgisches Friedrich-Wilhelms-Institut).

Sponsor digitalizacji:

Leopoldina online   kliknij tutaj, żeby przejść

Surowiec/Materiał:

szkło   cyna   porcelana

Technika wykonania:

odlew   malowanie   szkliwienie   wypalanie

Miejsce powstania:

Berlin

Data utworzenia:

1878

Typ:

rzemiosło artystyczne

Rozmiar:

wys. 185 mm   ⌀ 80 mm

Źródło:

MUWr-330

Prawa dostępu:

Publikacja jest dostępna publicznie bez ograniczeń

Licencja:

Uznanie CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Przekazanie do Domeny Publicznej   kliknij tutaj, żeby przejść

Właściciel praw:

Uniwersytet Wrocławski

Lokalizacja oryginału:

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego