Object

Title: Korporacyjna kurtka mundurowa członka korporacji Corps Thuringia Heidelberg wraz z elementami uzupełniającymi: czapką i szarfą z zapięciem

Description:

Kurtka mundurowa, nazywana czasami bekieszą lub niemiecką Knejpjacke, wykonana z sukna w kolorze amarantowym (barwa korporacji), z długimi rękawami, stójką i szamerowaniem. Fason dopasowany do figury, w konstrukcji oparty na usztywnionych ramionach i dwóch pionowych cięciach na plecach. Z przodu, na wysokości pasa dwie poziome kieszenie wpuszczane do środka. Dwie poły kurtki łączone na styk, zapinane krytymi haftkami (na wysokości stójki i gorsu) i ozdobnymi pętlicami z guzami, na każdej z poł.
Szamerowanie wykonane z ozdobnego sznura skręconego z włókien w trzech kolorach, nawiązujących do barw korporacji: białym, różowym i czarnym. Szamerowanie umieszczone liniowo wzdłuż brzegu kurtki, wzdłuż szwów rękawów i pionowych cięć na plecach oraz wokół wlotów kieszeni i u podstawy stójki. Natomiast na mankietach rękawów oraz na osi pleców pod stójką i przy dolnej krawędzi – szamerowanie w formie ozdobnych, wielokrotnie przewijanych pętli. Równie ozdobnie wykonane szamerowanie na pętlicach i guzach torsu. Cztery pary guzów i pętlic rozmieszczone symetrycznie na obu połach kurtki, co daje dubeltowe zapięcie. Wnętrze kurtki wykończone satynową podszewką w kolorze oliwkowym; po lewej stronie na wysokości brustaszy wewnętrzna kieszonka. Wnętrza rękawów wykończone białą podszewką w paski. We wnętrzu, na plecach, pod stójką metka wytwórcy w formie żakardowej naszywki. Na niej ozdobny napis: G.Mainers | HEIDELBERG HAUPTSTR. 84

Czapka studencka typu Biertönnchen, wykonana z sukna w kolorze amarantowym, z rantem z pasków w barwach korporacji: czarnym-amarantowym-białym. Rant czapki przy denku i przy krawędzi zdobiony sutaszem z metalizowanej, srebrnej nici. Denko czapki dekorowany pośrodku haftowanym metalizowaną nicią cyrklem THCV!
Podbicie czapki z jasnej satyny. Pośrodku wnętrza nadrukowany znak wytwórcy - napis: Heinr. Rümel Hauptstr. 100 Heidelberg. Przy brzegu odręcznie napisany inicjał „E.B”.
Szarfa korporacyjna zakładana przez prawe ramie, tkana jedwabną nicią w barwach korporacji: czarnej-amarantowej-złotej. Na przodzie szarfy haftowany złotą nicią napis: „Gott Freiheit Ehre Vaterland” zakończony cyrklem z wykrzyknikiem. Końce szarfa spięte na wysokości pasa metalowym guzikiem na nóżce. Lico guzika zdobione emaliowanym kartuszem herbowym korporacji z labrami i hełmem. Pióropusz hełmu oraz ukośne paski na tarczy w barwach korporacji: czarnej-amarantowej-złotej; tło w kolorze czarnym.Digitisation sponsor:

Leopoldina online ; click here to follow the link

Making Technique:

szycie ; haft ; emaliowanie

Place of Creation:

Heidelberg

Substance:

wełna ; bawełna ; jedwab ; metalizowana nić ; metal

Date created:

1908-1939

Extent:

dł. 710 mm (kurtka) ; ⌀ 170 mm, wys. 50 mm (czapka) ; dł. 2525 mm, szer. 26 mm (szarfa) ; ⌀ 27 mm (guzik)

Identifier:

oai:muzeumcyfrowe.pl:12685

Source:

MUWr-1361

Access rights:

The publication is publicly available without restrictions

License:

CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication ; click here to follow the link

Mediator:

Museum of the University of Wrocław

Rights holder:

University of Wroclaw

Location of original object:

Museum of the University of Wroclaw

This object makes use of an external IIIF stream:

https://glam.uni.wroc.pl/iiif/MUWR_MUWR_1361_61968/manifest

Object collections:

Last modified:

Apr 11, 2021

In our library since:

Dec 8, 2020

Number of object content hits:

4

Number of object content views in IIP format

4

All available object's versions:

https://muzeumcyfrowe.pl/publication/12740

Show description in RDF format:

RDF

Show description in OAI-PMH format:

OAI-PMH (DC)

OAI-PMH (METS)

Edition name Date
Mundur członka korporacji Thuringia Apr 11, 2021

This page uses 'cookies'. More information