Title:

Korporacyjna kurtka mundurowa

Subject:

korporacje studenckie

Description:

Kurtka mundurowa, nazywana czasami bekieszą lub niemiecką Knejpjacke, wykonana z sukna w kolorze czarnym (barwa korporacji), z długimi rękawami, stójką i szamerowaniem.
Fason dopasowany do figury, w konstrukcji oparty na usztywnionych ramionach i dwóch pionowych cięciach na plecach. Z przodu, na wysokości pasa dwie ukośne kieszenie wpuszczane do środka. Dwie poły kurtki łączone na styk, zapinane krytymi haftkami na pełnej długości i ozdobnymi pętlicami z guzami, na każdej z poł.
Szamerowanie wykonane z ozdobnego sznura skręconego z włókien w trzech kolorach, nawiązujących do barw korporacji: czerwonym, białym, fioletowym. Szamerowanie umieszczone liniowo wzdłuż brzegu kurtki, wzdłuż szwów rękawów i pionowych cięć na plecach oraz wokół wlotów kieszeni i u podstawy stójki. Natomiast na mankietach rękawów, na dolnych narożnikach poł oraz na osi pleców pod stójką i przy dolnej krawędzi – szamerowanie w formie ozdobnych, trzykrotne przewijanych pętli. Równie ozdobnie wykonane szamerowanie na pętlicach i guzach torsu. Pięć par guzów i pętlic rozmieszczonych symetrycznie na obu połach kurtki, co daje dubeltowe zapięcie. Wnętrze kurtki wykończone satynową podszewką w kolorze czarnym; po lewej stronie na wysokości brustaszy wewnętrzna kieszonka. Wnętrza rękawów wykończone podszewką w kolorze jasnokremowym z drobnym deseniem geometrycznym.
We wnętrzu, na plecach, pod stójką metka wytwórcy w formie żakardowej naszywki. Na niej ozdobny napis: STAATS | PARIS | BERLIN | 1926 | G.Assmann | HALLE a/S. Elementami uzupełniającymi prezentowany mundur są widoczne na zdjęciach: czapka studencka, szarfa z zapięciem (MUWr-1203-1204) oraz komplet zawieszek (MUWr-1205-1206).

Digitisation sponsor:

Leopoldina online   click here to follow the link

Making Technique:

szycie   haft

Substance:

wełna   bawełna

Date created:

1 poł. XX w.

Type:

element ubioru

Extent:

dł. 670 mm

Source:

MUWr-1202

Access rights:

The publication is publicly available without restrictions

License:

CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication   click here to follow the link

Mediator:

Museum of the University of Wrocław

Rights holder:

University of Wroclaw

Location of original object:

Museum of the University of Wroclaw