Uniwersytet Wrocławski w 1945 roku - wirtualny spacer

Gdy w Berlinie Niemcy podpisywali akt kapitulacji, oni w Krakowie szykowali się do drogi. Do Wrocławia dotarli 9. i 10. maja 1945 roku. Pierwsze grupy operacyjne pod wodzą prezydenta Wrocławia Bolesława Drobnera oraz Grupa Naukowo-Kulturalna, której przewodził prof. Stanisław Kulczyński. Polscy uczeni, w większości pochodzący ze Lwowa, już od pierwszych chwil pobytu we Wrocławiu próbowali rozeznać się w zastanej sytuacji. Sprawdzali stan budynków Uniwersytetu, stan bibliotek i sal wykładowych.

Jak wyglądały te pierwsze miesiące polskiego Wrocławia i polskiej nauki w powojennym Wrocławiu? Wspólnie z Kamillą Jasińską z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, autorką książki, „W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945–1946. Inne spojrzenie” (wyd. Via Nova) wybraliśmy się na spacer po współczesnym Wrocławiu, by wyobrazić sobie, jak to było 75 lat temu. Gdzie pracowali, gdzie mieszkali, z czym się mierzyli, czego się bali, a co napawało nadzieją pionierów życia akademickiego?

Najedź na poszczególne punkty i włącz krótki filmik znajdujący się przy każdym z nich. W filmikach znajdziesz nie tylko opis miejsc i wydarzeń, ale też archiwalne zdjęcia, które przeniosą Cię w czasie wprost do 1945 roku.

Autor zdjęć współczesnych i zdjęć z drona – prof. Krzysztof Ruchniewicz, Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego / Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta.

Wsparcie informatyczne projektu – Wojciech Głodek, Dział ds. Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego

Produkcja, montaż i realizacja video – Tomasz Sikora, Dział ds. Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego

Autorzy dziękują dyrektorowi Ogrodu Botanicznego prof. Zygmuntowi Kąckiemu oraz Jarosławowi Sulei z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego za pomoc w realizacji nagrań.

Autorzy dziękują Muzeum, Archiwum i Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego za umożliwienie wykorzystania w filmach archiwalnych zdjęć i materiałów ikonograficznych.